Bu yıl Monako’daki Ferretti Group özel davetinde yeni modeller arasında tanıtılan Riva’nın Sportfly serisinin en büyük modeli 88’ Folgore parlak siyah detaylı gri renkli bir gövdeye, ciddi bir tarza ve adından da anlaşılacağı üzere yıldırım hızına sahip.

İtalyancada yıldırım anlamına gelen Folgore, bir spor teknenin şıklığını ve hızını Riva’nın zarifliğiyle meşhur dış ve iç mekanlarıyla birleştiriyor.

Karbon fiber takviyeli kompozit malzemelerden inşa edilen 88’ Folgore, bol miktarda mermer, cam ve paslanmaz çelik malzemeler içerir ve çift MTU 16V motorlar ile 39 knot hıza ulaşır.

88’ Folgore tüm dünyadaki Riva sahiplerini ve Riva severleri baştan çıkarmaya hazır.

Riva’nın fark yaratan sportfly modeli 88 'Folgore bilimkurgu güzelliğine sahip güçlü, devrimci ve göz kamaştırmak için yaratılmış bir yat. Karbon gibi yenilikçi malzemeleri geleneksel özellikli maun kaplama ve dekoratif çelik ile birleştiren tasarımının manyetik cazibesi geçmiş ve günümüz arasında uyum içinde.

26,92 m (88,4 ft) uzunluğunda ve 6,31 m (20,8 ft) genişliğindeki 88’ Folgore, Mauro Micheli ve Sergio Beretta başkanlığındaki tüm Riva serisini tasarlayan Officina Italiana Design, Piero Ferrari liderliğindeki Ürün Strateji Komitesi ve Ferretti Group'un Mühendislik Departmanı işbirliğinin bir ürünüdür.

88’ Folgore’nin yeni tasarım gövde camları temiz siyah bir fırça darbesine benziyor. Maun, çelik detaylar ve karbon fiber unsurlar, Riva modellerinde geçmişin ve bugünün etkisini yanstımaya devam ederken, cilalı paslanmaz çelik çerçeveli seyir lambaları veya kesintisiz turkuaz renkte su hattı sofistike fonksiyonel tasarımı örnekliyor.

Karbon fiber ve çelik malzemeden tasarlanan yürüyüş yolu tutamaklarının sancak taraftaki bir bölümü aynı zamanda iç kısma erişim kapısı için tutamak görevi görür. Bu modeli daha da benzersiz kılan, hafif bir ters eğriliğe neden olan küresel kristallerden üretilen yenilikçi ön camıdır.

Modelin diğer bir önemli özelliğini üst yapıda yer alan cam tavan oluşturur, bu cam hem seyir halindeyken hem de demirliyken içeriye temiz hava girmesini sağlamak için modelin hem arka hem ön tarafına doğru açılabiliyor. Çatı altı iç ve dış mekanları ayıran bir yapıda tasarlanabiliyor, standart çözüm, sabit bir çatıdır.

RIVA 88' FOLGORE

EŞSİZ GÜZELLİĞİ İLE KARŞINIZDA

DIŞ MEKANLAR

Estetik ve işlevselliği birleştiren bir tasarım sunmayı amaçlayan Folgore, iki farklı konuma açılan bir garaj kapısı ile yeni bir tekne arkası tasarımı sunuyor; tekne arkası 6 metrekarelik bir beach club olarak kullanılmak üzere garaj kapısı suya paralel olarak açılabilir veya denize batırılarak bot indirmek veya kaldırmak için kullanılabilir.

Tekne arkasının iki yanındaki tik yan basamaklar 22 metrekarelik çok işlevli havuzluk alanına çıkıyor.  Üretilen ilk 88’ Folgore modeli geniş bir yemek bölümü ile üretilmiştir. Bu bölümdeki cilalı maun masa yükseltilip alçaltılarak bir güneşlenme yatağı haline getirilebiliyor.

Havuzluğun iskele bölümünde bir saklama bölmesi, buz makinesi ve buzdolabı veya bağlama operasyonları için üçüncü kumanda istasyonu yer alabiliyor. Sancak tarafta, sportflya çıkan merdivenlerin yanındaki barda elektrikli açılan mermer tezgah ve iki bar taburesi bulunmaktadır.

Mürettebat bölümüne, merdivenin altındaki kapaktan ve ayrıca alt güvertedeki mutfaktan erişilebilir.

Tekne önünde, altında büyük saklama alanı yer alan C şeklinde geniş bir oturma grubu, bir masa ve bu bölümün hemen önünde 4 kişilik geniş güneşlenme yatağı yer alıyor. Bu güneşlenme yatağına elektro-hidrolik bir mekanizma ile açılan küçük bir güneşlik eklenebiliyor. Ayrıca 23 metrekarelik tekne önünün tamamı tente ile kapatılabilmektedir.

20 metrekarelik sportfly alanında konforlu rahatlama ortamları mevcut. Arka tarafta geniş bir güneşlenme yatağı ve kanepe, iskele tarafta sehpalı bir oturma grubu ve puf, sancak tarafta ise başka bir oturma grubu ile konforlu rahatlama yolları için daha fazla seçenek sunuyor. 2 adet 16 inç dokunmatik ekrana sahip kumanda istasyonu sportfly ön bölümünün ortasında konumlandırılmış. Sportfly alanının tamamı tente ile kapatılabiliyor.

İÇ MEKANLAR

Havuzluktaki cam kapıdan girilen ana güvertede iç mekanlar salon, yemek bölümü ve kumanda alanlarına ayrılmıştır.

Tüm iç alanların yüksekliği 2 metreye ulaşır ve bu yükseklik alt güvertede daha da fazladır.

Ahşap, deri ve çelik karışımı, hem ana hem de alt güvertelerdeki dekoru karakterize eder. 88’ Folgore ilk gövdesindeki baskın ahşap, soluk veya koyu renkli deri ekler ve beyaz parke ile kombinlenmiş cilalı gül ağacıdır.

Bu kombinler ve tavanın kontrast oluşturan beyaz ve siyah lake bölümleri, tekneye kesintisiz yan camlardan ve ön camdan gelen doğal ışıkla zenginleştirilmiş zarif ve şık görünüm sağlayan şaşırtıcı kontrastlar yaratıyor.

Salonun sancak bölümünde buz renginde büyük bir oturma grubu ile gri mermer bir sehpa bulunur. Oturma grubunun karşısında içinde 55 inç asansörlü sistem televizyonun yer aldığı dolap, hemen ilerisinde ise paslanmaz çelik tabanlı büyük renkli cam bir masa ve kömür renkli nubuk sırtlıklara sahip gri Minotti sandalyeler içeren yemek alanı bulunmaktadır.

Dümen istasyonu sancak tarafta yer alır, yüksekliği ayarlanabilir iki deri koltuğa sahiptir ve tam yükseklikte renkli bir cam bölme ile salondan ayrılır. Kaptan ayrıca dümen istasyonu yanındaki kapıdan güverteye girip çıkabilir.

ALT GÜVERTE

Alt güvertede, tekne tam enine sahip banyolu master kabin tekne ortasında konumlandırılmıştır. Tekne önünde çift kişilik VIP kabin, iskele tarafta çift kişilik bir misafir kabini ve sancak tarafta iki tek kişilik 4. Misafir kabini yer alır. Tüm kabinler kendi özel banyosuna sahiptir. Aynalı yüzeyler tüm kabinlere hakimdir. Renkli aynalarla kaplı duvarlar ve geniş ekran televizyonlar, ana güvertede bulunanlarla uyumlu ahşap, deri, kumaş ve renklerle akıllıca kombinlenmiştir.

20 metrekarelik master kabin üç farklı yerleşimde önerilmektedir. Üretilen ilk gövde geniş bir  banyo, giyinme dolabı ve deri - alüminyum sandalyeli makyaj masası ile donatılmıştır.

88’ Folgore’nin mobilyaları bir kahverengi deri sandalye, siyah boyalı çelik sehpa ve Minotti'den gümüş bir berjer koltuk gibi tekne sahibi tarafından seçilen birkaç bağımsız mobilya parçasıyla tamamlanmıştır. Üç beyaz mermer basamaktan inilerek erişilen master kabinde banyo zemini, duş ve lavabo beyaz ve altın cilalı Calacatta mermeriyle kaplanmıştır.

Standart versiyonda daha küçük bir banyo ve iki giyinme dolabı bulunurken, bir başka yerleşim ise giyinme dolabına ek olarak tek bir merkezi duşu paylaşan iki ayrı banyo imkanı sunar.

Alt güvertede ayrıca mutfak ve ranzalı ve banyolu iki kabin ve çamaşır makineli bir çamaşırhane ve isteğe bağlı bir kurutucu içeren mürettebat bölümleri de bulunuyor. Makine dairesinin iki girişinden biri burada, diğeri ise havuzlukta yer alır.

MOTORLAR VE TEKNOLOJİ

88’ Folgore ilk gövdesi çift MTU 16V 2000 M96L, 2 x 2638 beygir motorlar ile donatılmıştır. 39 knot maksimum hız ve 33 knot seyir hızına sahiptir. Standart motorlardan (2 x 2435 beygir) 3 knot daha hızlıdır.

Ana güvertedeki kumanda istasyonu, sportif dönüş optimizasyonu için bağımsız dümen yönetimine sahip Xenta elektro-hidrolik direksiyon dişlisine sahiptir. Ayrıca Naviop-Simrad ile işbirliği içinde geliştirilen ve kaptanın tüm yatı yönetebileceği navigasyon ve manevra aletleriyle gemide izlemeyi entegre eden bir gösterge paneli de bulunmaktadır.

İlk gövde üç adet 19 inçlik dokunmatik ekranla donatılmıştır. Bir joystick, baş manevra pervanesi tarafından desteklenen yanal hareketle birlikte demirleme sırasında olduğu gibi sınırlı sularda kolay kullanım için yanaşma modu işlevselliğine sahiptir.

Tüm bunlara ek olarak, Dinamik Konumlandırma Sistemi, yatı kuvvetli rüzgar ve akıntılarda bile aynı pozisyonda tutar, demirlemeye hazırlanırken veya yakıt ikmali için beklerken ideal bir çözümdür. Yeni model Humphree dengeleme kanatçıkları ile donatılmıştır, 88’ Folgore ayrıca Seakeeper SK26 jiroskopik dengeleyici ile donatılabilir.

youtube_PNG21.png