top of page

Bu yıl Monako’daki Ferretti Group özel davetinde yeni modeller arasında tanıtılan Riva’nın Sportfly serisinin en büyük modeli 88’ Folgore parlak siyah detaylı gri renkli bir gövdeye, ciddi bir tarza ve adından da anlaşılacağı üzere yıldırım hızına sahip.

İtalyancada yıldırım anlamına gelen Folgore, bir spor teknenin şıklığını ve hızını Riva’nın zarifliğiyle meşhur dış ve iç mekanlarıyla birleştiriyor.

Karbon fiber takviyeli kompozit malzemelerden inşa edilen 88’ Folgore, bol miktarda mermer, cam ve paslanmaz çelik malzemeler içerir ve çift MTU 16V motorlar ile 39 knot hıza ulaşır.

88’ Folgore tüm dünyadaki Riva sahiplerini ve Riva severleri baştan çıkarmaya hazır.

Riva’nın fark yaratan sportfly modeli 88 'Folgore bilimkurgu güzelliğine sahip güçlü, devrimci ve göz kamaştırmak için yaratılmış bir yat. Karbon gibi yenilikçi malzemeleri geleneksel özellikli maun kaplama ve dekoratif çelik ile birleştiren tasarımının manyetik cazibesi geçmiş ve günümüz arasında uyum içinde.

26,92 m (88,4 ft) uzunluğunda ve 6,31 m (20,8 ft) genişliğindeki 88’ Folgore, Mauro Micheli ve Sergio Beretta başkanlığındaki tüm Riva serisini tasarlayan Officina Italiana Design, Piero Ferrari liderliğindeki Ürün Strateji Komitesi ve Ferretti Group'un Mühendislik Departmanı işbirliğinin bir ürünüdür.

88’ Folgore’nin yeni tasarım gövde camları temiz siyah bir fırça darbesine benziyor. Maun, çelik detaylar ve karbon fiber unsurlar, Riva modellerinde geçmişin ve bugünün etkisini yanstımaya devam ederken, cilalı paslanmaz çelik çerçeveli seyir lambaları veya kesintisiz turkuaz renkte su hattı sofistike fonksiyonel tasarımı örnekliyor.

Karbon fiber ve çelik malzemeden tasarlanan yürüyüş yolu tutamaklarının sancak taraftaki bir bölümü aynı zamanda iç kısma erişim kapısı için tutamak görevi görür. Bu modeli daha da benzersiz kılan, hafif bir ters eğriliğe neden olan küresel kristallerden üretilen yenilikçi ön camıdır.

Modelin diğer bir önemli özelliğini üst yapıda yer alan cam tavan oluşturur, bu cam hem seyir halindeyken hem de demirliyken içeriye temiz hava girmesini sağlamak için modelin hem arka hem ön tarafına doğru açılabiliyor. Çatı altı iç ve dış mekanları ayıran bir yapıda tasarlanabiliyor, standart çözüm, sabit bir çatıdır.

RIVA 88' FOLGORE

EŞSİZ GÜZELLİĞİ İLE KARŞINIZDA

DIŞ MEKANLAR

Estetik ve işlevselliği birleştiren bir tasarım sunmayı amaçlayan Folgore, iki farklı konuma açılan bir garaj kapısı ile yeni bir tekne arkası tasarımı sunuyor; tekne arkası 6 metrekarelik bir beach club olarak kullanılmak üzere garaj kapısı suya paralel olarak açılabilir veya denize batırılarak bot indirmek veya kaldırmak için kullanılabilir.

Tekne arkasının iki yanındaki tik yan basamaklar 22 metrekarelik çok işlevli havuzluk alanına çıkıyor.  Üretilen ilk 88’ Folgore modeli geniş bir yemek bölümü ile üretilmiştir. Bu bölümdeki cilalı maun masa yükseltilip alçaltılarak bir güneşlenme yatağı haline getirilebiliyor.

Havuzluğun iskele bölümünde bir saklama bölmesi, buz makinesi ve buzdolabı veya bağlama operasyonları için üçüncü kumanda istasyonu yer alabiliyor. Sancak tarafta, sportflya çıkan merdivenlerin yanındaki barda elektrikli açılan mermer tezgah ve iki bar taburesi bulunmaktadır.

Mürettebat bölümüne, merdivenin altındaki kapaktan ve ayrıca alt güvertedeki mutfaktan erişilebilir.

Tekne önünde, altında büyük saklama alanı yer alan C şeklinde geniş bir oturma grubu, bir masa ve bu bölümün hemen önünde 4 kişilik geniş güneşlenme yatağı yer alıyor. Bu güneşlenme yatağına elektro-hidrolik bir mekanizma ile açılan küçük bir güneşlik eklenebiliyor. Ayrıca 23 metrekarelik tekne önünün tamamı tente ile kapatılabilmektedir.

20 metrekarelik sportfly alanında konforlu rahatlama ortamları mevcut. Arka tarafta geniş bir güneşlenme yatağı ve kanepe, iskele tarafta sehpalı bir oturma grubu ve puf, sancak tarafta ise başka bir oturma grubu ile konforlu rahatlama yolları için daha fazla seçenek sunuyor. 2 adet 16 inç dokunmatik ekrana sahip kumanda istasyonu sportfly ön bölümünün ortasında konumlandırılmış. Sportfly alanının tamamı tente ile kapatılabiliyor.